AZ EŞYA AZ KAOS ALABİLİRMİYİM?

AZ EŞYA AZ KAOS ALABİLİRMİYİM?

Biliyorum tüketim toplumunun mecraları size al daha çok al diye bağırıyor. Ben size aksini söylemek istiyorum. Mekânlarda az eşya kullanmak insan ruhunu sakinleştirir. Kullandığınız fazla eşyalar yaşam alanınızda kargaşa yaratır. Sadeleşmek belki de millet olarak beceremediğimiz noktalardan biri olmaya devam ediyor. Eşyaya boğulmuş evlerde oturmak bizi sanıldığı kadar mutlu etmiyor. Al, al, al ama nereye kadar? Bir mimar olarak sizlere tavsiyem, sadeleşmek güzeldir, sadeleşmek insanın ruhunu dinginleştirir, mutlu eder. Eğer evinizdeki fazla eşyalardan kurtulabilirseniz daha mutlu olabilirsiniz. Çünkü mekânları eşyalar yığınına çevirmek bizde daralma hissi yaratır ve bu da sizin mutsuzluğunuza sebep olur.
Dekorasyon niyetiyle yaşam alanlarını eşya yığını haline getirmek
Dekorasyon niyetiyle yaşadığımız alanları gelişigüzel eşyalarla doldurmak yaptığımız önemli dekorasyon veya tasarım yanlışlarından birisidir. Oysa daha az eşya daha çok alan demek, daha çok alan demek daha yaşanabilir ferah mekânlar demek. Biliyorum bazen eşyalarınızdan vazgeçmek size zor geliyor. Ortada bir yaşanmışlık var, onları terk ediyor hissine kapılıyorsunuz oysa bu his sizin alanınızı daraltıyor ve sizi yavaşlatıyor hatta sağlığınızı bozuyor diyebilirim.Her nesneye, her eşyaya dekorasyon mantığı ile bakmak, onlara çeşitli anlamlar yüklemek doğru değil. Fark ettiniz mi çoğu eşyanızı hiç kullanmıyorsunuz, neden? Çünkü onlar büyük ihtimalle eşya yığınından başka bir şey değil.
Satın almanın yarattığı o sahte histen kurtulmak gerekir
Satın alma isteklerimiz birçok eşyayı satın almanın o yalancı mutluluk hissi doğrultusunda gelişir. Aldığımız eşyalarla kendimizi tanımlar ve kendimizi diğerler insanlardan farklılaştırmaya çalışırız. Satın alarak mutlu olmak ne kadar kalıcı olabilir? Bu nedenle satın alma duygumuzu kontrol etmeliyiz. Eşya gereksinimlerimizle dekorasyon tutkumuzu ölçülü kullanmalıyız. Anlık ihtiyaçlardan doğan satın alınmış eşyalar çoğu zaman yaşam alanlarımızı daraltır. Yaşam alanlarınızı sadeleştirerek eşya bağımlılığından uzak durmak gerekir. Kaynaklarımız sınırsız değil, ihtiyaçlarımızı her zaman kaynaklarımızla örtüştürmeliyiz. Gereksiz dekoratif eşyalar yığınından vererek kurtulabiliriz.
Dekorasyonda sadeleşmek sizi rahatlatacak
Dekorasyonda sadeleşmek yaşam alanınızı rahatlatacak ve kalbinize ve gözünüze ferahlık verecektir.Gereğinden fazla eşya bulundurmak yaşadığınız konutları boğucu hale getirir. Bahar geliyor, üstünüze üstünüze gelen eşyalardan kurtulmanın tam zamanı. Sadeleşmek için evlerimizde önemli adımlar atabiliriz. Çok parayla evini gayet berbat dekore ettiren o kadar çok insan görüyoruz ki! Fazlalıklar arasında hayatınızı karmaşadan kurtarın. Herkese eşya yığınından uzak, kaostan arınmış güzel günler dilerim.
Son yıllarda Amerika’da gelişip tüm dünyaya yayılmaya başlayan 100 eşya ile yaşama trendini bu sadeleşme çabalarının bir işareti olarak görebiliriz. Dünyayı, mekanlarımızı, bünyemizi çok kirlettik, çok hor kullandık. Artık insanoğlunun toplu günah çıkarma zamanı geldi, daha az eşya daha çok mutluluk demektir.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar