Hani, nerede o tavan yapmış değerler?

Tavan yapan değerler

Türk konut mimarisinde yapılardaki tavan süslemeleri, tavan dekorları çok önemlidir. Belirli bir tarz ve ekol yaratmış dünya mimarisinde de durum böyledir. Peki, durum bugün nasıldır? Her konuşmasında, her yazıda değerlerin önemine vurgu yapılır. Hani, nerede o tavan yapmış değerler? Hiçbir yerde! Çünkü birçok değere sahip çıkamadığımız gibi mimari tarzımızı yansıtan tavan değerlerimize sahip çıkamadık! Sektörde tek tavan yapmış tek değerimiz var o da arsa ve konutta tavan yapmış fiyatlardır.


Tavan mimarisinden tek anladığımız tavan yapmış fiyatlar
Binaların en önemli estetik değerlerinden biri olan tavanlar, bugün sıradanlığın kalesi durumundadır. Peki, neden böyle oldu? Türk konut mimarisi içinde dikkat çeken elemanların başında olan ahşap tavanlar, dolaplar, ocaklara ne oldu! Bugün çok özel yapılar dışında tavan mimarisi denecek tarzda bir mimari uygulamaya rastlamak mümkün değil. Tavan mimarisi dediğimizde akla gelen ilk şey alçı tavanlardır. Nasıl oluyor da bugünkü inşaat ve mimarlık teknolojinden çağlar öncesinden daha geride bir yapı anlayışına sahip olabiliyoruz? Tavanlardaki süsleme, bezeme özelliklerine ne oldu! Büyük ihtimalle zevksizlik sarmalının bir sonucu olarak bu değerlerimizi kaybettik diye düşünüyorum. Kimse kızmasın ama aksini iddia etmek mümkün değil!
Tavan yapıları zarafetten, estetikten ve mimari özelliklerden uzak
Bugün tavan yapılarımız, tavan dekorlarımız zarafetten, mimarlığın gerekliliklerinden yoksundur. Dekorasyon açısından bakıldığında da durum pek parlak değildir. Değerlere vurgu yapışımız, kuru bir söylemden ibarettir. Geldiğimiz noktada geleneksel tavan mimarimizi kaybetmiş bulunuyoruz. Modern mimarlığa uygun tavan yapısı kavramı ve güzel tavan uygulamalarının örneklerini İstanbul’da görmek mümkün değildir. Yapılardaki tavan mimarisi neredeyse insanlık tarihinden buyana önem arz etmiştir. Peki, dün mimari yapılar için önemli olan, vazgeçilmez olan bugün neden önemsiz olarak görülüyor! Belki bunu Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Teorisi’ne bağlayabiliriz. Maslow’un teorisinde yer alan 5 ihtiyacı hala karşılayabilmiş değiliz. Daha kaba ihtiyaçlarımızdan estetiğe geçemedik! Belki de toplum olarak zenginleştikçe, kafamızı kaldırıp tavanımızın ne kadar boş olduğunu göreceğiz! İşte o zaman, tavan mimarisi doğru tasarlanıp ustaca uygulandığında bizi estetik yapılarla buluşturacak.

Bomboş duran tavanlarımız ne zaman şenlenecek?
Bugün bomboş duran tavan yapılarımızı, tavan dekorlaraımızı şenlendirmenin zamanı gelmedi mi? Mimarinin en önemli ögelerinden biri olan tavanların estetik, işlevsel ve pratik kullanımın şahane örneklerini ne zaman nerede göreceğiz? Tavanlarımızın boş, donuk ve silik yapısı ne zaman estetik kavramlarla buluşacak insan gözüne zevk verecek mimari şaheserler haline getirilecek merak ediyoruz!

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

 

Reklamlar