LOFT MEKANLAR FİLMLERDE OLUR

LOFT MEKANLAR FİLMLER DE OLUR

Bohem esintiler taşıyan loft mekanlarda yaşamak mı istiyorsunuz? Bu hayalin gerçekleştirilmesi mümkün bir şey olduğuna mı inanıyorsunuz? Bana kalırsa hayır. Loft mekanların hayalini kurmak, kendisini gerçekleştirmekten çok daha kolay. Zira Türkiye’de loft ev ya da ofis bulmak neredeyse imkansıza yakın. Amerika’da başlayan eski depo ve fabrikaları eve dönüştürme furyası kapsamında ortaya çıkan Loft kavramı bizim ülkemizde pek de geçerli bir sistem olarak var olamadı. Gerçekleşenler ise daha ziyade kendimizi kandırma telaşının bir parçası olarak yerini aldı.
Loft mekanlar yalnızca kendi içinde değil dışındaki bölge ve bina şekline de uygun şekilde tasarlanmalıdır. Öncelikli teması yaşanmışlıklardan izler taşıması ve eski bir ruha sahip olmasıdır. O ruhu taşımadığı sürece odalar arasındaki duvarları kandırmak yalnızca basit bir ilüzyon olarak geçerli olur. Loft mekanlar daha ziyade filmlerde gözümüze çarpan ve estetik olarak bize özgürlük hissi yaratan alanlardır. Peki Türkiye’de böyle bir mekan bulmak kolay mı?
Aslında çok zor, çünkü böylesi yerler en fazla sanayi bölgelerinde mevcuttur. Fakat oralarda da insana özgü bir yaşam alanı kurmak oldukça zor ve zahmetlidir. Terk edilmiş ve dönüşüme uğramış sanayi bölgesi bulmak imkansız değildir. Ancak bizim gibi ülkelerde aslolan, var olan yapıyı yıkıp çok katlı binalar dikmektir. Bu sayede hem alandan hem de kazançtan tasarruf sağlanır. Bu sebeplere dayanarak söyleyebilirim ki, Loft mekan hayalleri kurmak güzeldir fakat hayallerinizin bir ayağı da yere basmalıdır.
Loft mekanlarda odalar arasındaki duvarlar ve kapılar kaldırılır. Mekanı tek parça kullanmak esastır ve tavan yüksekliği minimum 4-5 metre olmalıdır. Loft mekanlarda endüstriyel objeler ya da binanın yapısal özelliklerinin görünmesi işin ruhuna yatırım yapmaktır. Yine mobilya ve diğer dekoratif ürünlerde de mekana nefes alacak boşluğu bırakmak ve naturel durmasını gözetmek en temel önceliktir. Fakat her şeye rağmen bilinmelidir ki; mekanların ruhu eşyalarla değil, yaşanmışlıklarla yaratılır.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar