KÖTÜ TASARIM TABUREYE OTURACAĞIMA KLOZETE OTURURUM DAHA İYİ!!!

“KÖTÜ TASARIM TABUREYE  OTURACAĞIMA KOLOZETE  OTURURUM DAHA İYİ!!!”

Keyifli bir akşam geçirmek ve belki de günün yorgunluğunu atmak için en çok ihtiyacımız olan şey nedir? Kimileri için sağlam bir dinlence, kimileri ise sıkı bir eğlence! İşte tercihini eğlenceden yana kullananların uğrak yeri olan barlar, tempolu müzikleri kadar konforuyla da müşterilerin kalbini usulca çalmalıdır. Üstelik her bar müziği doruğa ulaştıracak diye bir şey de söz konusu değil. Kadehinizdeki içkinizi usulca yudumlarken, mekanın rahatlığını hissetmek ve uzaklara dalıp gitmek herkesin hakkı.
Bar taburesi çoğunlukla bir detay ve önemsiz bir parça olarak görülse de işin aslı bambaşkadır. Bar taburesinin mekanla uyumu, tarz duruşu ve konforlu yapısı müşteriyi mekana bağlayıcı etkenlerden biri haline gelebilir. Uyum daima aynı renk olma mottosuyla sağlanamayabilir. Aksine bazen tamamiyle aykırı bir parça, genel atmosfere çok tarz bir görüntü katar. Zira uyum bazı zamanlarda asi renklerde saklıdır. Başlangıçta alakasız görülebilen bir parça focus yaratacak bir ana parça haline gelebilir. Bütün içerisinde değerlendirdiğinizde mekanın görsel bir şölen sunması tasarım evresinde planlanan en temel hedeftir.
Bar taburelerine verilmeyen önem, onlarla ilgili kültürün özellikle ülkemizde pek fazla oluşmamasına sebebiyet vermiştir. Fakat bazı mekanlar da vardır ki, bar taburelerini evi haline getiren ve büyük sohbetlerini bu ortamda gerçekleştiren insanlarla doludur. Buradan da anlaşılabileceği gibi ürün tek başına yeterli değildir, mekanın bir parçası olması ve mekanla genel bir ahenk içinde olması gereklidir.
Dekorasyonda anlam bütünlüğü elbette değer taşır. Bu bağlamda bir et restoranına bar taburesi yerleştirmek anlamsız ve göz yorucu bir imaj yaratacaktır. Kullanım alanlarına dikkat edilerek yapılan dekorasyon çalışmaları mekanın görsel baskınlığını artırıp müşterileri sadık hale getirebilir. Bar taburesi mekan içerisinde tarz bir parça olarak yer almalı ve insanlara çekicilik sunmalıdır.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar