BAHÇE DOLU BALKONLAR

BALKON BAHÇELER
Balkonlar evlerin ve iş yerlerinin en gösterişli makyajı gibidir. Şık bir balkon yapıya sofistike bir boyut katarken, kötü düzenlenmiş bir balkon tüm ahengi bozabilir. Bu sebepten hayatın her alanına doğanın karışması ve bu yolla dünyanın güzelleştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Öyleyse işe neden balkonlarımızdan başlamayalım?
Balkon bahçe fikri öncelikle yabancı ülkelerde yayılmaya başlasa da, kısa zamanda ülkemizde de kendine bir yer buldu. Doğanın her şeyi güzelleştirmesinden balkonlar da nasibini aldı ve yaşam enerjisi şehirlerin kalabalığına karıştı. Sıradan bir balkon belki uzaklardaki manzarayı güzel gösterebilir. Fakat güzel bir balkona sahip olmak, manzarayı çok da uzaklarda aramamayı sağlar.
Balkon bahçeler günlük yaşamın telaşına apayrı bir ışıltı katar. Yorucu şehir hayatının girdabında savrulurken günün sonunda huzura dokunmak hepimizin hakkıdır. İnsan özünde tabiat ile zenginleşen bir varlıktır. Balkonlarımızda bir parça olsun açacağımız bu nefes alanları, yaşamımızı her zamankinden daha fazla zenginleştirir. Toprak, çiçek ve doğa insanın ruhunu en iyi şekilde besleyen unsurlardır. Öyleyse neden sabah uyandığımızda mis gibi kokulara adım atmayalım?
Balkon bahçelerin en zengin hallerine yabancı ülkelerde rastlıyoruz. Bitkilere olan derin sevgi, balkonları sadece sağlık değil görünüm açısından da estetik hale getirmektedir. Korkuluklara yerleştirilen sevimli saksılar, duvarları kaplayan yeşillikler, balkonu baştan başa saran minik bitkiler… Hepsi daha doğal ve keyifli bir yaşama kavuşmak için özenle tasarlanmaktadır. Kapalı balkon kullananlar için cam raflar, açık balkon kullananlar için ise güzelliğiyle göz kamaştıran saksı motifleri evleri süslemektedir.
Balkon bahçeler geceleri şık sofralara, gündüzleri ise nefes alınacak alanlar oluşturmaya en elverişli yöntemdir. Şehirlerin kaosu bizi yutarken, yapabileceğimiz en sağlıklı şey doğanın parçalarını yaşamımıza ucundan kenarından da olsa iliştirebilmektir. Her şey doğa ile anlam kazanır.
Öyleyse, neden olmasın?

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar