BEYAZ EVLER & MAVİ PANJURLAR & BEGONVİL

BODRUM EVLERİ

Bodrum sokakları deniz, insanları eğlence kokan bir mavilikler diyarıdır. İnsanın içini ısıtan dokusu ve akıllarda iz bırakan beyaz mimarisiyle tarihte özel bir yeri vardır. Bodrum özellikle mimari yapılarıyla Ege bölgesinin temasını oldukça etkileyen önemli bir bölgedir. Bodrum evleri ise bölgenin atmosferini kendine has ve aynı anda sıradışı kılan çok yönlü bir estetiğe sahiptir. Bodrum bölgesi sakinleri bu mimari şeklini tercih etmektedirler. Bunun sebebi özel mimarinin cezbedici havası ve sivri yapıların pek fazla rağbet görmemesidir. Zaman zaman farklı mimari arayışlara yönelenler olsa da, sivri yapılar bölgede ilgi çekmemektedir. Zaten bölgenin genel aurasına aykırı yapılar da pek kabul görmemektedir.

BODRUM.jpg

Bodrum’un yeni mimarisine göz atıldığında yazlık ev formunda tasarlanmış yapılar öncelikli olarak göze çarpıyor. Giriş katlarda salon, mutfak, veranda ya da balkon üçlüsü hakimiyetini korurken evin asıl yaşam alanı da bu nokta haline geliyor. Villa formundaki evlerde ise odalar üst katlarda bulunur ve genel yaşam alanı içine dahil edilmez. Evlerin yapısı genel olarak küçüktür ve minimum m2 oranlarıyla çözümlenmeye çalışılır. Mutfak, banyo ve salon için ayrılmayan m2 oranı balkon ve verandalar için ayrılır. Bodrum evlerinde yaşam ağırlıklı olarak balkonlarda geçer. Lezzetli kahvaltılar ve akşam yemeklerinin ardından sıcak sohbetler balkonların huzur veren ortamında yaşanır. Yaşam sıcaklık, deniz ve kum üçgeninde akıp giderken evlerin dokusu bölgeye estetik bir görünüm sağlar.

Beyazlar içerisindeki evlerde cephe ve balkon bitkileri yetiştirilerek mimarideki soğuk çizgiler renklendirilir. Her insan hayallerinde böylesi cennet kokan bir ortamın resmini canlandırır. Bazen bir emeklilik hayali, bazen çocuklarımızı büyütmek istediğimiz yer, bazen ise kafa dinlemek istediğimiz bir sığınak olabilir. Bodrum evleri eşsiz görselliği ve sıcak dokusuyla bütün ihtiyaçlarınıza cevaplar sunmak için sizleri bekliyor…

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar