TEKNOLOJİNİN OLMADIĞI PROJELER NOSTALJİ OLDU

 

Mimari insanların hayatını düzenleyen ve hatta çoğunlukta baştan yaratan bir tasarım sürecidir. Bu yönüyle bakıldığında insanların karşısına ilginç bir ikilem çıkabilir. Mimaride bilgisayar mı daha etkin rol oynamalıdır yoksa el emeği çizimler mi? Bana kalırsa bu sorunun yanıtı el emeği çizimler olmalı. Zira el emeği çizimlere katılan ruh ve sabırla tasarlanan proje çok daha keyifli ve lezzetli bir hale geliyor. Çizim yapmak tamamiyle projenin içine dahil olmaktır ve mimaride de bu yöntemi sürdürmek işin uzmanıyla projeyi daha da sıkı bağlıyor. Elbette ki el emeği çizimler bilgisayar yöntemine göre çok daha fazla sabır ve özen gerektirir. Çünkü el emeği çizimler hata kabul etmez ve detaylar işin en önemli kısımlarını oluşturur. Fakat bu yöntemle işin içine dahil olmak ve aurasını hissetmek daha da kolaylaşır. Bu sayede finalde de mutlu son yaşanır.

Günümüzde mimari teknolojiler oldukça gelişti. Kalemler yerini dijital kalemlere, kağıtlar ise tablet ya da bilgisayarlara bıraktı. Rölöve bile şaşırtıcı teknolojiler ile yapılmaya başladı. Mekandaki tek noktadan ışınsal bir hamleler ile rölöve alınabilir hale geldi. Teknolojinin gelişimi şüphesiz iş hızı ve müşteri memnuniyetini de arttırdı. Müşteriler elbette ki mekanın son halini en gerçekçi yaklaşımla ve görüntüyle incelemek istemektedirler. Kullanılan malzemeler, aydınlatmalar ve güneş ışınlarının mekana vuruşu bile müşterinin merak konusu haline gelmiştir. Bunları müşteriye sunma konusunda bilgisayar teknolojisi ciddi bir avantajdır. Algı ve bakış açısı projelerin temel dinamikleri olduğu için bu konuları proje başlangıcında netleştirmek fayda sağlar.

Hayat ve dünya bu kadar hızlı bir akıntıyla ilerlerken, teknolojiyi ihmal ve inkar etmek yalnızca müşteri memnuniyetinde kayba neden olur. Teknolojinin gerisinde kalmak, zamanı dondurmaktır. Bu durumda piyasa daralması kaçınılmaz olacaktır.

Sonuca gelirsek ; Gönül ister el emeği çizimler , zaman ister bilgisayar destekli  çizimler.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar