BARBEKÜ CANDIR

BARBEKÜ HAYATTIR

Yemek yemek kimileri için temel bir ihtiyaçtır, kimileri için ise vazgeçilmez bir sanat biçimidir. Yemeğin lezzeti, yenilen yerin atmosferi ve kullanılan malzemeler hep birlikte eşsiz bir tablo oluşturur. Barbekü ise yemek pişirme sanatının en köklü ve lezzetli yöntemlerinden biridir. Tarihin pek çok yerinde kendine yer bulmuş ve her tür insanın damak zevkine hitap etmeyi başarmıştır. İnsanlık tarihi boyunca barbekü, lezzet kaynağının ilk adımı olarak görülmüştür. Zira kömür ya da odun ateşinde pişirme yöntemi insanlığın ilk çağlarından beri keşfedilmiş bir yöntemdir. Sonraları çağ ilerlese ve buna ihtiyaç kalmayacak kadar çok yöntem geliştirilse de barbekü vazgeçilmez yerini hep korumuştur. Elbette zamanın gelişimiyle barbekünün formu da değişkenlik göstermiştir. Dünya üzerinde barbekü geleneği olmayan ülke yoktur ve bu alışkanlığı evlerimizde, yazlıklarda, iş yerlerinde ve piknik alanlarında sıkça görmek mümkündür.

Barbekünün en önemli özelliği kişileri bir araya getiren bir organizasyon işlevi görmesidir. İnsanlar barbekünün başında toplanırlar ve hem lezzetli bir akşam yemeğinin hem de tatlı sohbetlerin tadını çıkarırlar. Ancak barbekünün servis aşaması kadar temizlik zahmeti de azımsanmayacak kadar yoğundur. Barbekü ortamı büyük özen ve dikkat ister. Aynı şekilde günün sonunda hijyeni sağlamak da epey uğraştırıcıdır.

Pek çok ülkede barbekü lezzetli bir sanat olarak bilinir. Bizim ülkemizde ise adı mangal olarak bilinir ve evlerin gözden çıkarılamaz parçası haline gelmiştir. Mangallar kimi zaman bahçe dekorasyonunun bir parçası, kimi zamansa eğlenceli bir akşam davetinin odak noktasıdır. Barbekü her kültüre ve ortama kolaylıkla adapte olabilen bir yemek pişirme ve sosyalleşme yöntemidir. Bu tutku kimi zaman kazanç kapısı haline de gelebilmektedir.

Şimdi sizleri dünyadaki farklı barbekü örnekleriyle başbaşa bırakıyorum.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar