RENK VE ANLAM YÜKLÜ DUVARLAR

renkli duvarlar

garfik duvarlar

Yaşadığınız mekan yalnızca mobilyalardan mı ibarettir? Konforlu ve estetik bir alan yaratmak yalnızca eşyaları dengelemekle mümkün müdür? Bu sorulara cevabım kesinlikle hayır. Zira mekan bir bütündür ve bu bütünün tamamlanabilmesi için duvarların da ahenkli ve uyumlu görünmesi gerekir.
Mekanlarda duvarlar içeri girdiğimizde ilk gözümüze çarpan kısımlardır. Bazen şık bir tablo, bazen ihtişamlı bir saat, bazense yalnızca duvarın kendi içindeki bütünlüğü etkileyicilik taşır. Ayrıca duvarlar mekan tasarımı konusunda en çok özen gösterilmesi gereken alanlardan biridir. Dolayısıyla mekanlarda duvarları genel ambiyansa uygun şekilde doldurmak ve daha güzel hale getirmek atmosferi değiştirmek için oldukça önemlidir.
Duvarları doldurmak bazen tekstil ürünleriyle bazense çeşitli desenlerde duvar kağıtlarıyla mümkündür. Bu işlem yapılırken mekanın genel ruhu göz önünde bulundurulmalıdır ve işlem profesyonel bireyler tarafından gerçekleştirilmelidir. Duvarda yapılacak bu çalışma hem mobilyaların hem de diğer objelerin görünürlüğünü ve değerini artıracaktır. Ayrıca odada bulunan her parçayla uyumlu bir fon oluşacak ve zayıf etkinin kırılması sağlanacaktır.
Evlerimizde duvarlara astığımız her nesne bu çabanın en açık örneğidir. Duvarlarımız bazen bir ayna bazense bir tabloyla süslenirken, amacımız mekanda ahenk yaratan bir kompozisyon oluşturmaktır. Günümüzde ise çeşitli markalar bu ihtiyacın farkına varmış olacak ki, üretilen grafikler çeşitli image bank’lerden alıp işlenebiliyor. Ya da grafik ajanslar ile çalışma sağlanarak kişiye ya da kuruma özel sonuçlar sağlanabiliyor.
Özellikle kurumsal mekanlarda duvarlarda yapılacak makul bir çalışma, markayla ilgili olumlu algıyı ve marka bilinirliğini artıracaktır. Bu açıdan bakıldığında duvar doygunluğu ve reklamın her yerde birarada olduğunu ve işin estetik boyutundan ziyade ciddi bir pazarlama boyutu olduğunu da söyleyebiliriz. Duvarlarda grafikler ve duvar kağıtları kullanılabildiği gibi tekstil de tercih edilebilir. Bu sayede tekstilin hem renk hem form hem de ses yutma özellikleri ile fonksiyonel sonuçlar sağlanacaktır.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

boracakilkaya.com

Reklamlar