HOME OFİS EKONOMİK AMA RİSKLİ

home ofis tasarımı

HOME OFİSLER

Teknolojinin hız kazanması çalışma imkanlarımızı da ortamlarımızı da şekillendirmeye başladı. Bu öyle bir yenilik ki ofislerimizden sıyrılıp cafelerde ve hatta konforlu evlerimizde çalışma fırsatı bulabiliyoruz artık. Ofis hayatını tatmış kişilerin yanında ilk çalışma hayatına home ofis usulü başlamış birçok kişi iş yaşamında hız kesmeden kazanç elde etmeye devam ediyor. Bu da yeni bir akımın başlangıcı olma anlamına geliyor; ev konforunda iş kazancı…

Home ofis usulü çalışma şekli işlerimizi rahat kanepelerimizde sürdürebildiğimiz için ofis giderlerinin yükünden de sıyrılmamız anlamına geliyor. Kısacası minimum maliyet ile maksimum iş kazancı sağlanabiliyor. Ancak ev içerisinde oluşmuş belli bir düzene iş programını eklemleme çabası elbette ki zorlu geçebilir. İş hayatı başka ev hayatı ise çok başka dünyalardır. Bu sebepten evlerinizde çalışma ortamının oluşması dekorasyonla ve dekorasyon uzmanlığı da profesyonel kişilerden yardım almakla mümkün olur. Gerekli konsantrasyonu sağlayabilmek adına home ofis ortamlarınızı iş moduna göre ayarlamanız önemlidir. Yani konsantrasyonunuzu doğru yöne kanalize edebilmek için kendinize mini bir ofis alanı oluşturmalısınız evinizde.

Çalıştığınız alan tamamen size özel, gürültüden yalıtılmış ve evin gelgitlerinden bağımsız olmalıdır. aynı şekilde düzenli bir masanız ve gözünüzü yormayacak bir aydınlatmanızın bulunması işlerinizi pratikleştirir. Telefon ve internet ise işlerinizi uzaktan yönetebilmenin altın anahtarlarıdır ancak dolaşmış kabloların dikkatimizi dağıtmasına izin vermemiz en büyük kabusumuz olabilir. Bu anlamda dar bir alan için bile maksimum faydayı sağlayacak dekorasyon yöntemleri tercih edilmelidir.

Home ofis başlangıçta konforlu görünse de uzun vadede yıpratıcı olabilir. Zira insan bünyesi farklı mekan ihtiyacını ve sosyal ortamların gerekliliğini muhakkak hissedecektir. Bu sebeple cafe ofis ve benzeri şekillerde dizayn edilmiş farklı alternatiflere yönelmek mantıklı olacaktır.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

Reklamlar