YENİ TREND “CAFE OFİSLER”

Son dönemlerde pek çok mekan açıldı ve  talep olarak artan cafe ve ofis fonksiyonları dikkat çekiyor.

Benim ofisim var ama kimi zaman farklı mekanlarda huzur vardır diyerek tercih ediyorum. Cafe doktoru olarak bir tehşisimi paylaşayım istedim.

Bora ÇAKILKAYA

özgür mekanlarda ofis kullanımı

cafe ofisler

CAFE OFİSLER
İş yaşamındaki detaylar her gün değişkenlik gösteriyor. Haliyle bu da çalışanlarda ve ofis ortamlarında yeniliklere gidilmesini sağlıyor. Ofislerin değişim geçirmesi iş ortamlarımızın da yenilenme sürecine girmesine vesile oldu. Nasıl mı? İnternet sayesinde iş imkanları freelance çalışma ortamını körükledi. Bu sayede bireyler ve ticari girişimler daha sık biraraya getirilmeye başlandı. Ofis cafe olarak bilinen mekanlar da bu girişimin en belirgin örneklerinden biri haline geldi.
Ofis cafe kültürü özellikle son 5 yılda giderek yaygınlaştı ve kabul gördü. Lezzetli yiyecekleri, hızlı içecekleri ve yarattığı sosyal ortam sayesinde motive edici bir yanı bulunan bu mekanlar iş dünyasına taze bir soluk getiriyor. Cafe ofislerde vakit geçirmenin kimi yerlerde saatlik kimi yerlerde ise tüketilen gıdalara göre belli ücretleri var. Fakat ödeme şekli nasıl olursa olsun bu tip bir çalışma şeklinin kişilere eğlenceli ve dinamik bir bakış açısı kazandırdığı muhakkak.
Cafe ofislerin bazılarında toplantı odaları da bulunabiliyor. Bu sayede iş sahipleri çalışma ortamlarındaki bu odaları günlük ya da saatlik olarak kiralayabiliyorlar. Elbette tüm bunlar mekanın düzenli ve konsepte uygun bir biçimde dekore edilmesiyle mümkün oluyor. Hem sosyal ortamda olmanın verdiği hareketlilik hem de avantajlı bütçe imkanlarıyla cafe ofisler özellikle genç çalışanlar arasında giderek yayılan bir fenomen haline gelmeye başlıyor. Zira akıllı telefonlarımız ve bilgisayarlarımızla tüm dünyayı birkaç tuş hamlesine sığdırmak mümkün artık. Cafe rahatlığındaki ofisler de işte bu noktada devreye giriyor.
Cafe ofislerin dekorasyonu da tıpkı diğer çalışma mekanları gibi profesyoneller tarafından titizlikle detaylandırılmalıdır. Freelance çalışmak konsantrasyon açısından yeterince zorlayıcıyken bunu bir de sosyal hayata kaptırmak hüsrana yol açabilir. Bu anlamda ışıklandırmanın yeterince aydınlık fakat göz yorucu olmaması gerekir. Ayrıca cafe ofislerin mutfak bölümünün çalışanların dikkatini dağıtmayacak şekilde belli bir uzaklılığa alınması elzemdir. Duvarlarda ve zeminde de gerekli tonlamalar ayarlandığında cafe ofislerin yeni bir çığır açması kaçınılmaz olacaktır.

Reklamlar