MASALARIN EVLERİMİZDEKİ YERİ VE TARİHİ

masa tarihi

  ev dekorasyonu

ev dekorasyon

masa hakkında bilmemiz gerekenler

MASASIZ EV ,MASASIZ OFİS MASASIZ MEKAN OLMADIĞI GİBİ VAZGEÇİLMEZİMİZ.

Masa belki de her kültürde ve ülkede barınabilen en ortak özellikli mobilyalardan biridir. Bilinen ilk masalar Mısırlılar tarafından imal edilmişti ve bu imalatın amacı eşyaları yerden yüksek tutmaktı. Onların aksine Yunanlar ve Romalılar ise masayı yemek yeme kültürünün bir aracı olarak yaşamlarına yerleştirdi. Bugün ise masaları evlerimizde; mutfak, salon, yemek odası ve hatta balkon gibi farklı alanlarda kullanabilmekteyiz. Masalarımız mermer, ahşap ya da metal olabiliyor. Fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta, seçtiğimiz masaların ortamımızın ruhunu taşıyıp taşıyamadığıdır.

Masalar yıllardır fiziksel işlevselliklerinin yanı sıra manevi yönleriyle de sohbetlerin ve eğlencelerin birleştirici gücü olmuştur. İçki masası dostlarımızla bizi biraraya getiren ve bir yemek ziyaretinden çok daha bağlayıcı olan seçeneklerdendir. Bu temada düzen yemek masasıyla farklı değildir, masa düzeni aynıdır. Fakat masada hissedilen duygular bambaşkadır.

Salonların vazgeçilmezi olan yemek masaları ise; evin büyüklüğü, genel misafir sayısı ve aile fertlerinin sayısı gibi etkenlerle seçilir. Yemek masası kategorisine giren bir masa minimum 80 cm genişlikte olmalıdır. Masa, odanın duvar boyası ve perdeleri gibi en önemli dekorlarıyla ahenk içinde olmalıdır. Yemek masasının oturma düzeni ise modern zamanların adap kurallarında yön belirleyici olmuştur. Bir çift misafir edildiğinde yerleri her daim ev sahibi ve sahibesinin sağ tarafı olmalıdır. Aynı şekilde onur konukları da yakınlardaki sandalyelere yerleştirilir. Bu hiyerarşik düzeni en küçük ailede bile görmek mümkündür.

Dekorasyonun tamamlayıcı olan masaların en kıymetli parçası ise aydınlatmadır. Masa üzerine düşen ışık her nesnenin güzelliğini ve parıltısını katlayacaktır. Sarı ışık olarak da bilinen Daylight sarısının kullanılması ve beyaz ışıktan kaçınılmazı bu anlamda elzemdir. Esasında evin tamamında bu vurguyu kullanmak dekorasyonu göz alıcı hale getirecektir.

Günümüzde masalar teknolojinin de gelişmesiyle, yükseklik ve uzunluk ayarı yapılabilen mekanik nesneler olarak evlerimizde yerini aldı. Sadece yemek masalarında keyiflenmiyoruz, touch screen ekranlı masalarla da konforu ve teknolojiyi mekanlarımıza davet ediyoruz.

Masaların sonsuz bir eğlence parçası olabileceğini kim tahmin edebilirdi ki?

Reklamlar