MUTFAK TASARIMINDA GEÇMİŞ VE BUGÜN

mutfak dekorasyonu

mutfak dekorasyon

mutfak dekorasyon 01 -bora çakılkaya

MUTFAK TASARIMINDA GEÇMİŞ VE BUGÜN

En lezzetli yemeklerimizin imalathanesi, sıcak yuvalarımızın fokurdayan sesi olan mutfakların tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Yemek pişirmek insanlığın evvelinden itibaren yegane ihtiyaçtı. 18. yüzyıla kadar yemek pişirmenin en önemli yolu açık ateş kullanmaktı. Ancak teknik ilerlemeler ve dünyanın değişimi insanların hem damak tadını hem de besinlerini pişirdikleri ortamı bütünüyle değiştirdi.

Yemekler Orta Çağ Avrupa’sında tek odalı evlerin olduğu binaların en üst katındaki ateşte, Avrupa’nın soylu sınıfının geniş çiftliklerinde ise ana binanın ayrı bir katında bulunan mutfakta pişirilirdi. Açık ateş yöntemi 10. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar devam etti. Sonraları şöminenin varlığıyla ateş tuğla ocakların içerisine hapsedildi. Sanayileşme dönemi beraberinde teknolojik gelişmeler getirdi. Ateş iyice kontrol altına alındı ve onu saran demir ocaklar ortaya çıktı. Sonraları ise kentleşmenin de etkisiyle gazlı ocak ve devamında elektrikli ocaklar doğdu. Elbette ki günümüzdeki kadar hızlı ilerlemiyordu teknoloji…

Günümüzün modern mutfakları ise elbette ki ihtiyaçların artması ve endüstrinin gelişmesi sayesinde çağ atladı. Mutfakta kullanılan teknolojik aletler çoğaldı ve cihazlar giderek küçüldü. Fırın teknolojisi sayesinde yemeklerde değişim ve mutfaklarda farklı lezzet arayışı belirdi. Bu gelişim sunumları ve misafir ağırlama kültürünü de derinden etkiledi. Mutfaklardaki depolama alanları büyüdü ve dizaynı daha modern bir çizgiye büründü. Buzdolabı, derin dondurucu, mikrodalga fırınlar ve hatta davlumbaz teknolojisi mutfakların kalitesinde sınıf atlattı.

Modern dünyada mutfaklara pek çok fonksiyon yüklemek mümkün hale geldi. Dilediğimiz şekilde tasarlanan köşe dolapları, estetik ve verimli tezgahlar, göz kamaştıran mühendislik üretimleri ve daha pek çok yenilikle mutfakların adeta ruhu değişti. Teknolojideki hızlı değişim kullanıcıların algısını ve beğeni değişimlerini de hızlandırdı. 10 yıl öncesinde bireyler mutfaklarının abartılı yapılarıyla övünürken, günümüzde daha derli toplu ve fonksiyonel mutfaklara yönelim yaşanıyor. Genel mutfak beklentisi clean olarak da anılan temiz yüzeye sahip ve şık tasarımlı mutfaklar… Teknolojinin de beğenilerin de hız kesmeyeceği kesin, bakalım damak tadımızın evrimi hangi yönde ilerleyecek?

Bora Çakılkaya

bora@p-arch.com

Reklamlar