MODERN ÇOCUK ODALARI

çocuk odası dekorasyonu

çocuk odası tasarımı

En değerli varlıklarımız çocuklarımız değil midir? Onların bir gülüşüyle bahçelerimiz çiçeklenir, bir sarılışıyla neşemiz tazelenir. Çocuklarımızın büyük vakit harcadığı odaları da tıpkı onlar gibi eğlenceli, renkli ve sıradışı olmalıdır. Şayet bu kriterlere uygun çocuk odası tasarımları arıyorsanız, bu yaratıcı çocuk ve genç odaları size ilham kaynağı olacaktır.

Çocukların vakit geçirdiği ortamlar kişisel yönlerini önemli ölçüde etkiler. Bu anlamda psikolojilerine uygun mekanlar yaratmak, çocukların gelişimine katkıda bulunmaktır. Hareketli, canlı ve keyifli ortamlarda çocuklar hayal güçlerini en üst düzeyde kullanabilirler. Bu da doğalarına uygun bir benlik kazanmalarına ve ilerlemelerine olanak tanır.

Elbette ki çocuk odası tasarımlarında akla gelen ilk endişe bütçe sıkışıklığı olacaktır. Fakat aslında basit ama doğru seçilmiş bir boya rengiyle bile harikalar yaratmak mümkün. Doğru renklerin ve doğru aydınlatmanın ferahlatamayacağı hiçbir mekan yok. İşin bu partı halledildiğinde geriye kalan kısmının bütçenize göre düzenlenmesi çok daha kolay olacaktır. Günümüzde gıda ve çevre terörü olduğu kadar mimari terör de insanların yaşamlarına sinmiştir. Bu noktada önemli olan kullanıcı olarak işe başlamadan önce bilgi sahibi olmak ve tasarımı güvenilir ellere teslim etmektir.

Çocuk odalarında pastel renkler ve soft hatlar tercih edilmeli. İlla ki çocuklarınızın direteceği favori renkleri de olacaktır. Bunları kullanabilirsiniz ancak tüm duvara yaymamanızı öneririm. Çocuk odalarında beyaz, ekru ve soft renkler kullanılarak görsellerle de desteklenmesi şık duracaktır. Ayrıca kullanılacak doğal malzemelerle odayı canlandırmayı tercih ediyorum. Işık ve aydınlatma konusuna ayırılacak bütçeyle de cezbedici bir mekan ortaya çıkarmak mümkün.

Yatak ölçüsünde ise onların çocuk olduğunu unutarak davranmak önemli. Çünkü yetişkinlerin ölçülerine uygun bir yatak kullanılması, sağlıklı bir uyku alanı yaratılması bakımından kıymetlidir. Çalışma masalarında ve depolama alanlarında yeterli derinliği sağlamak da odanın dağınıklığını önleyecektir. Geçmişte çocukların masalarında 80 cm derinlik kullanıyorduk fakat günümüzde teknoloji sayesinde depolama alanları bilgisayarlar oldu. Böylece dağınıklık da önemli ölçüde azaldı.

Küçük odalar için en ideal çözüm ranzalı sistemleri kullanmaktır. Böylece ranza altında kalan alanlar çalışma ve depolama alanı olarak kullanılabilir. Küçük alanların da yerleşme sorunu ortadan kalkar.

Unutmayın, çocuklarınız ve onların odaları sizin hayallerinizle güzelleşir…

Bora ÇAKILKAYA

bora@p-arch.com

http://www.boracakilkaya.com

Reklamlar