1+1 EVDE YAŞAM

1+1 DAİRE

Hayatımızı geçirdiğimiz ve tatlı anılarımızı biriktirdiğimiz evlerimiz bizim için vazgeçilmez mekanlardır. Geniş ve büyük evlerin yanı sıra 1+1 gibi daire formları da son yıllarda oldukça ilgi çekmektedir. Özellikle bekarlara ve öğrencilere hitap eden bu tip daireler zaman zaman yeni evli çiftlerin de merak noktasına ulaşmaktadır. Evler 1 oda ve 1 salondan oluşur. Bu anlamda banyo, mutfak ve tuvaletin konumları mekandan tasarruf edilecek şekilde dizayn edilmelidir.

ev tasarımı

ev dekorasyonu

1+1 dairelerin en avantajlı noktalarından biri yakıt ve elektrik tasarrufunun sağlanmasıdır. Kira ücretlerinin görece daha uygun olması da bütçe tasarrufu anlamında dikkat çekici özelliklerindendir. Örneğin üniversite yaşamı ya da geçici iş süreleri için oldukça uygun bir seçenektir. Maksimum iki kişinin yaşamasına olanak sağlayan bu tip daireler modern çizgiler taşımalıdır. Zira bu tip dairelerin doğuşu modernitenin getirdiği yeniliklerle mümkün olmuştur.

1+1 dairelerde yerleşim alanının işlevsel olması son derece önemlidir. Yemek ve oturma alanı birlikte dizayn edilebilir. Başka bir seçenek olarak yemek alanının mutfak içinde tasarlanması da düşünülebilir. Bu anlamda doğru mimarinin ve güvenilir ellere teslim olmanın önemi büyüktür. Islak zemin dediğimiz banyo ve tuvaletin kullanışlı olması, küçük tip dairelerde ekstra önem arz etmektedir.

ev tasarımı

ev dekorasyonu

4_resized

Bu tip minimal dairelerde birinci oda genel yaşam alanı olarak adlandırılır. Bireylerin yemek, oturma ve çalışma alanı olarak kullandığı odanın mimarisinin ferahlık taşıması uzun vadede önemlidir. İkinci oda ise yatak odası olarak kullanılır ve bir gardırop ile makyaj masasının sığabileceği ebatlarda olmalıdır.

Günümüzde kötü mimarinin sonuçları olan evler yer kayıplarına sebebiyet veren çalışmaların en kötü örneğidir. İçinde hiçbir eşya barındırmadığı halde bunaltıcı bir hava yansıtmaları mümkündür. Bunu önlemek adına güvenilir ellere evlerinizi teslim etmek çok daha verimli ve uzun sürede kalıcı olacaktır…

Bora ÇAKILKAYA,

bora@p-arch.com

Reklamlar