Neden Küçük Daireler ?

1+0 DAİRE

Evlerimiz öncelikli yaşam alanlarımızdır. Konforlu, ekonomik ve ferah olmalarını arzu ederiz. Bu anlamda 1+0 daire tipi dediğimiz evler; sıklıkla bekarların ve öğrencilerin tercih ettiği seçeneklerdir. Bu formdaki daireler ev olarak nitelendirilse de sıklıkla otel odası formatını andırır. Nadir olarak ikili kullanımlar görülse de çoğunlukla tekil kullanıma uygun dairelerdir.

ev dekorasyonu

küçük ev dekorasyonu

1+0 dairelerin tasarımında bireylerin ev içerisinde daha az vakit harcayarak minimum ihtiyaçlarına maksimum cevap almalarına özen gösterilmelidir. Tuvalet, banyo ve mutfak gibi kısıtlı alanların işlevsel fikirlerle şekillendirilmesi gerekir. Zira 1+0 dairelerde her m2 oldukça değerlidir. Kullanım alanlarının renk, şekil ve yerleşim anlamında doğru bir sistematikle düzenlenmesi dairenin standartlarını yükseltecektir.

1+0 daireler hem yaşam hem de uyuma alanı olduğu için dekorasyon da buna uygun olarak düzenlenmelidir. Mutfak Amerikan tarzı olarak seçilmelidir ve mutfak dolaplarının mümkün mertebe işlevsel olmasına özen gösterilmelidir. Yüksek katlarda ve güvenli konumda olan dairelerin ön cephesinde pencere oranını duvara baskın olacak oranda kullanmak mekandaki ferahlığı ve genişliği artıracaktır. 1+0 daire tipinin düzenlemeleri yapılırken ilk ele alınması gereken psikolojik ve fiziksel yönüyle insan sağlığıdır.

Bu tip dairelerin alacağı ışık oranı oldukça önemlidir. Dolayısıyla duvarlarda ışığı yansıtacak açık renkler tercih edilmesi uygun olur. Koyu renkler hem rehaveti artıracak hem de uzun vadede alanın kısıtlılığıyla ilgili baskı yaratarak psikolojik sonuçlar doğuracaktır. Duvarları daha yüksek gösteren bir boya stili uygulanmalıdır. Aynı şekilde zeminde de parke tercihi yerinde olur. Duvarlar canlılık payını üstleneceği için zeminde orta koyulukta renkler tercih edilebilir. Böylece ortamdaki derinlik artırılacak ve genişlik hissi güçlendirilecektir.

Bora Çakılkaya,

bora@p-arch.com

Reklamlar