KÜÇÜK OFİSLER

KÜÇÜK OFİSLER

Ofis ortamları hemen hemen her gün gelir elde ettiğimiz, işlerimizi sürdürdüğümüz ve uzun vakitler geçirdiğimiz bir sahadır. Ofislerin biçimi ve standartları iş dünyasında bir nevi kimlik özelliği taşır. Mekanın içeriği, yansıttığı sinerji ve yarattığı imaj göz önüne alındığında ofis tasarımlarına özen göstermemek büyük bir hata olur.

ofis tasarım

ofis dekorasyonu

Şüphesiz teknolojinin de hızlı gelişmesi sayesinde ofis ortamları giderek daha minimal ve ilgi çekici bir hale bürünmeye başladı. Ofis ortamları yaratılırken; çalışan sayısı, yapılan iş, geçirilen vakit ve hitap edilen kitleler göz önünde bulundurulmalıdır. Zira demografik değişimin yarattığı jenerasyon farkı da çalışma ortamının doğasını önemli ölçüde değiştirdi. Günümüzde akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar sayesinde ofis ortamını uzaktan yönetmek de mümkün hale geldi.

ofis tasarımı

ofis dekorasyon

Geçmişte daha geniş alanlar olarak seçilen ofisler şimdilerde küçük ebatlı üretim noktaları olmaya başladı. Elbette ki bunun en önemli nedenlerinden biri bilgisayar teknolojisinin yaşamımıza girmesiyle birlikte kabarık dosyalara ve onları sığdırmaya çalıştığımız büyük dolaplara veda etmemiz oldu. Sanal dosyalar halinde istiflediğimiz projeler bize zaman kazandırmakla kalmadı, yer tasarrufu da getirmiş oldu. Yaşanan bu ferahlama durumu küçük ofislerde kalabalığın yerini şık ve kullanışlı masalara, konsantrasyon verimi güçlü toplantı alanlarına, mini mutfaklara ve hatta bazen banyolara bıraktı.

ofis dekorasyonu

ofis mutfağı

Günümüzün neredeyse yarısını işte, yani dolayısıyla ofislerde geçiririz. Bu anlamda ofis tasarımının inceliklerine hakim olmamız, zaman geçirdiğimiz mekanı güzelleştirmeye yardımcı olacaktır. Ofis alanlarında güven verici unsur anlamında muhakkak bir logo yahut tabela olması şarttır. Müşterilerin ortama girdiği ilk andan itibaren ofis imajını güçlendirici bir gerekliliktir. Aynı zamanda zeminde kullanılan malzemenin yapılan işlerin ruhunu yansıtıp yansıtamayacağı iyi biçimde düşünülmelidir.

Bir başka önemli olan aydınlatma ise çalışma ortamını rehavetten kurtarmak ve motivasyonu canlandırmak adına güçlü bir şekilde tasarlanmalıdır. Bu aynı zamanda pozitiflik unsuru da sağlayacaktır. Son olarak iklimlendirme konusu da çalışma ortamının rahatlığını, uzun süren çalışma saatlerini ve toplantıların yoğunluğunu hafifletmek adına en uygun biçimde düzenlenmeli.

Bora ÇAKILKAYA

bora@p-arch.com

Reklamlar