Çevreci tasarım

ÇEVRECİ TASARIM

Plus WashStation, (EDIDA DESIGN AWARDS, GREENDOT DESIGN AWARDS)

Günümüzde suyun kıymetini giderek  daha fazla  hissediyoruz. 2009 yılında  tasarladığım  Plus  bugün   gelişmiş birçok ülkede kullanılıyor.Bundan büyük mutluluk duyuyorum ama daha önemlisi  yeşil projelerden daha  fazla  bahseder olduk. Birçok ülkede binalar ve ürünler daha az enerji ile daha  fazla  verimi  alma  çabasında  ve düşünür  olduk. Sürecin başlaması bence  herşeyden daha  önemli.

Suyun kıymeti daha  ağırlaştıkca kaçınılmaz  bir  kullanım olacak. Günümüzün  çevreci  tasarımlara  ve  bu  tasarımları  kullanabilen  kullanıcılara ihtiyacı var.

Lavabolar,klozetler,duş ve banyo  sistemleri, mutfak araçları, güneş panelleri,elektrikli arabalar, solar cep telefonları ve ışık kaynakları….gibi  birçok alanda  yeni  tasarımlara ihtiyacımız var.

Tabi bu araçları  tasarlamak yetmiyor ,bunları  hayatlarımıza  sokmamızda  gerekli. İnsan yaradılışında  alışkanlıklarımız bizim için hep  engel oluşturmuştur. Bağımlılığı  olan canlılarız ve  kolay kolay alışkanlıklarımızı  değiştiremiyoruz. Farkındalık burada bizi  etkilemeli ve  anlamalıyız.  Gelecek nesillerin hayatlarını  etkileyecek olan doğal  sürecin önüne geçmek için fırsat var ve bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Bilinçli ve farkında olursak süreci kendi lehimize  çevirebiliriz. Dünyanın engüzel ve  verimli topraklarında  yaşıyoruz,bizler  şanlıyız  ama bunu nekadar sürdürebileceğiz.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

www.p-arch.com

 

 

Reklamlar