en iyi mutfak dekorasyonu nasıl yapılır.?

 MUTFAK DEKORASYON'NUNDA  ÖNEMLİ 10 DETAY

TARİHTE MUTFAK ,
Eski Yunan’da evler genellikle avlu biçiminde hazırlanırdı: odalar merkezi bir avlunun etrafına yerleştirilirdi. Avlular büyük m2’de hazırlanırdıki, mutfakda avlu içerisinde bulunurdu.
Roma İmparatorluğu’nda halk sınıfının evlerinde mutfağı yoktu; yemeklerine ortak halk mutfaklarında hazırlarlardı. fakir kesimin taşınabilir, üzerinde ateş yakılabilen bronz ocakları vardı. Üst sınıftan olan Romalıların görece daha iyi donanımlı mutfakları vardı. Bir Romalı evinde mutfak ana binaya eklenmiş ayrı bir odaydı. Pratik ve sosyolojik nedenlerden dolayı mutfak alanı ayrıydı : Mutfağın yarattığı kokular ve köleler tarafından kullanılıyor olması, onun ayrı tutulmasını gerektiriyordu.

Orta Çağ Avrupasında mutfak kullanımı
Erken ortaçağ Avrupa’nın tek odalı evlerinde binanın en yüksek yerinde açıkta bir ateş olurdu. Mutfak bölgesi girişle bu ateşin bulunduğu yer arasındaydı. Şöminenin yerine, çatıda dumanın dışarı çıkmasına yardımcı olan bir delik bulunurdu. Pişirmenin ötesinde, bu ateş ısı ve ışık kaynağı olurdu.

Avrupa’daki soylu sınıfın geniş çiftlik evlerinde, mutfak ana binanın en altında ayrı bir katta bulunurdu.

Bilinen ilk ocaklar Japonya’da ortaya çıktı. En erken bulgular Kofun Dönemine (3.-6. yüzyıllar) aittir. Leonardo da Vinci ateşin üzerine yerleştirilen şişler için, onların kendiliğinden dönmesini sağlayan otomatik bir sistem icat etti. Bu sistem üst sınıfların evlerinde yaygın olarak kullanıldı.
Isıtmak ve pişirmek için açıktaki ateşin kullanılması riskliydi; tüm şehri yok eden yangınlar çok sık oluyordu.

Hızlıca günümüze gelirsek, mutfak kaynaklı yangınlar ve üzücü kazalar halen görüyoruz. Emniyet ve fonksiyon mutfakda en önemli 2 adımdır. Üzerine bütçeye bağlı estetik ve ilave fonksiyonlar getirilir.
Mutfak hazırlamak için mutfak profesyonellerinden yardım almanız gereklidir.Ama yapılması gerekenleri özetle bilgi sahibi olmak için aşağıdaki adımlara bir bakalım. Ardından lüks ve multi fonksiyonel mutfakları aktaracağız.

YAPILMASI GEREKENLER:
1-mutfak projesinin yerine uygun hazırlanması.(önce fonksiyon projesi sonra dolap renk ,form ve malzemesini belirleyin)
2-tesisat projelerinin mutfak projesine göre hazırlanması,
3-mutfak alanın kırılıp yeni projeye göre hazırlanması,
4-kırılan alanların kapatılması ve yüzey kaplamaların yapılması,
5-dolapların yerine uygulanması,
6-tezgah seçimi ve uygulanması(mutfak tip seçimi ile belirlenmeli),tezgah bitmiş yüksekliğinizi 90cm olarak belirtmeniz,günümüzde değişen bir ölçüdür.)
7-fonksiyonların yerleştirilmesi,(buzdolabı,fırın,bulaşık makinesi,evye,batarya,davlumbaz…gibi cihazların yerlerinin hazırlanması ve montajı)
8-Aydınlatmaların ayarlanması, mutfak üzerine ve genel aydınlatma.
9-Mutfak genel yüzelerinin boya renkleri,
10-Mutfak içi ilave fonksiyonların seçilmesi,(sandalye,çüp kovası,havlu,perde…)

Mutfak alanının optimum olduğu durumlar için verdiğim bilgilerdir ama geneli içinde başarılı olacaktır.
Mutfak alanı büyükse ,ada mutfak,L mutfak ,U mutfak seçenekleri ile çalışılabilinir.Ocak ve davlumbaz oranı büyür.
Ev hanımları için en gerekli şey çekmece sayısnın fazla olmasıdır,derin tencere çekmecesi,tava çekmecesi,çatal-bıçak çekmecesi en önemli ihtiyaçlardır.
Büyük sürgülü kiler dolapları mekanizamsı gğzel değilse kullanılmamaılı,raflı dolap olarak kalması daha doğrudur.
Mutfak sistem yerleşimi,ideal koşullarda , BUZDALABI-TEZGAH-EVYE-TEZGAH-OCAK-TEZGAH olarak hazırlanır. Koşulların uygun olmadığı durumlarda ise bu sistem yer değiştirebilir.
Mutfak içinde renk kurgusu ise zeminde kullanılacak malzeme rengi koyu ise kapaklarda açık renk-zemin açık renk ise kapakları koyu renk tercih etmeniz mutfağınızın daha net algılanmasını sağlar.Tezgah arasında ise seramik veya pano kapak renklerine uygun tonlarda çeşitli materiallerden oluşabilir.
Tezgah malzemesi ise laminat ,mermer,akrilik ve masifpan seçeneklerinden oluşabilir. Çok ışıltılı mutfak için parlak malzemeleri tercih edip dayliht aydınlatma ile ulaşabilirsiniz.Parlak mazleme arasına natürel malzeme(mat cila ahşap) kullanarak daha sakin ve kaliteli , mat renk tercihi ise hem sakin hemde stil sahibi olduğunuzu işaret eder,birde yansımaları azaltacağı için mutfak net algılanacaktır.

Duvar boyalarında mat renkleri herşekilde kullanınız,ışık kontrolünüzü kolaylaştıracaktır.Büyük mutfaklarda duvar yüzeylerinden bir tanesi wallpaper kaplanabilir veya tebeşirli karatahta alternatifi ile dekora destek olunabilir.

Bora ÇAKILKAYA
designer
http://www.facebook.com/parchitcet
http://www.p-arch.com

Aydınlatma

Reklamlar