ENİYİ OTEL TASARIMI NASIL YAPILIR.?

_ABX3562

ENİYİ OTEL DEKORASYONU !!!Otel tasarımı yapmak ,her mimar veya içmimarın yapabileceği iş değildir. Her mimarın ve İçmimarın hayalidir ama disiplinlerini bilip uygulamak zordur, gerçek profesyonellik ister.

Bu alanda uzmanlaşmış ve yetkin olması gerekmektedir.Otel tasarımı oda sayısı ve yıldız seviyesine göre yönetmelik çerçevesinde hazırlanır. Bir adet ev ile uğraşmak ile 100 adet ev ile uğraşmak arasındaki fark kadar zor bir branştır. Ev içerisinde kullanılan tüm iş kalemleri bir oda içerisinde konsantre bir şekilde oturtmanız ve imal etmeniz gerekmekte. Malzemeler uzun süreçde dayanmalı ve servisi kolay ürünler tercih edilmelidir.

Malzeme seçimi otel’in bulunduğu l,okasyon,yönetmelik,yıldızı,servisi,müşteri tipine bakılarak seçilmelidir.Günümüzde müşteri seçimi acentalar ve internet üzerinden yapılmaktadır,çeşitli kampanyalar ile belirli ülke vatandaşlarının gelenek ve görgüleri doğrultusunda servis vermek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu tip durumlara hazırlıklı olmak gereklidir.

Servis ise otel için enönemli konudur, servis personeli inşaai süreçde eğitilmeli ve bilgi aktarımı yapılmalıdır.

Banyo tasarımı ve ugulaması enaz 10 yıl dayanabilir malzemelerden ve tekniklerden geçebilmelidir.Banyolar müşterinin minumum ihtiyaçlarını verebilmelidir.Bunlar: Lavabo ve tezgahı,duş veya küvet,klozet ,şaç kurutma makinesi ve yardımcı elemanlar gibi.

Aydınlatma ise oda içerisinde az ama herşey seçilebilir düzeyde olmalıdır, kontroller yatak başı ve oda içerisinde olabilmelidir.Banyo içerisinde ise ayna ve klozet etrafını aydınlanması ise yeterli olacaktır. Otel banyosu min. 3,5m2 olabilir, oluşan diğer m2 ‘lerde ise mutlaka bişeylerden ödün vermek zorundasınız.

PART 1

Bora ÇAKILKAYA

Designer/p-arch

Reklamlar